Yabancı Bayraklı Tekneler


Yabancı Bayraklı yatların kayıtlı oldukları yabancı şirketler her yıl bağlı oldukları ülkelere olan vergilerini ödemek zorundadırlar. Ayrıca zamanında ödenmeyen vergi ve harçlar faizli bir şekilde tahsil edilmekte olup ve yine ödenmediği takdirde söz konusu şirket ve tekne kayıtları kapatılmaktadır. Bu vergiler şirket ve tekne özelliklerine göre ayrıca çektikleri bayrak türlerine göre değişiklik göstermektedir. Yabancı Bayraklı Yatların Transit Log Belgelerinin süreleri kontrol edilmesi gerekmekte olup, geçerlilik süreleri 1(Bir) Yıldır. Yabancı Bayraklı Yatlar her yıl yenilenmesi gereken Transit Log belgeleriyle birlikte Türkiye’de kalış süreleri 5 (Beş) Yıl olup, Her 5 Yılın sonunda teknenin yurtdışına çıkması gerekmektedir. Yabancı Bayraklı yatların Türkiye’de sorunsuz dolaşabilmesi için gerekli olan evrakların tamamen temin edilip sürekli teknede bulunması gerekmektedir. Bu belgelerin bazılarının Noter ve Tercüme tasdikli olması yabancı ülkeden gelen evrakların Apostille tasdikli ve Konsolosluk onaylı olmaları önemlidir.
Yabancı Bayraklı Tekneler İçin transit Yakıt İşlemleri


Yabancı Bayraklı Yatlar için Transit Yakıt işlemleri hizmetlerini, Çeşme, Didim, Kuşadası, Bodrum, Datça, Marmaris, Göcek ve Fethiye Limanlarından verebilmekteyiz. Transit Yakıt uygulamasından Yurt dışına çıkış yapacak olan Yabancı Bayraklı Yatlar ve Gemiler faydalanabilir. Transit Yakıt alacak olan Yatların Transit Log Belgesi ile Yurt dışı çıkış işlemleri yapması gerekmektedir.Türk Bayraklı Özel Tekneler

Türk Bayraklı Özel Yatlar için ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi Temmuz-2009 itibariyle kaldırılmış olup yerine “Bağlama Kütük Harcı” adı altında Tekne Boyuna göre harç alınmaktadır. Özel Yatlar için Bağlama Kütük Ruhsatnamesi alma mecburiyeti getirilmiştir. Bağlama Kütük Ruhsatnamesi için harca tabi araçların harçlarını zamanında yatırarak, ruhsatlarına vize alması gerekmektedir. Sadece Belediye Ruhsatı ile seyir eden yatlara Liman Tescili mecburiyeti getirildiğinden bu yatların liman kayıtlarının yaptırılması ve seyir donanımlarını tamamlayarak Bağlama Kütük ruhsatnamesi almaları gerekmektedir.


Türk Bayraklı Ticari Tekneler

18 Gross Tonilatodan küçük Ticari Yatlara Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi alınması gerekmektedir. Ticari amaçlı kullanılan Deniz Araçlarının süresi dolan Denize Elverişlilik Belgelerinin gerekli kontrollerinin yapılarak vize işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ticari Yatlarda yıllık Gemi Sağlık Cüzdanı alma mecburiyeti olduğundan liman kayıtları olan yatların Gemi Sağlık Cüzdanı almaları, Gemi Sağlık Cüzdanı olanların da zamanında yenilenmesi gerekmektedir. Ticari Yat Sahibi firmaların tekne ile ilgili kiralama faturası düzenlemeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Ticari Yatlarda bulunan mürettebat ve ehliyet yeterlilikleri yatın özelliklerine ve donanımına göre yeterli olması ve muhakkak Yat Sahibi tarafından tasdikli olarak verilmiş “Kaptana Yetki Belgesi” ile yetkilendirilmiş olması gerekmektedir. Bir ticari yatın kaptanı veya herhangi bir mürettebatından en az birinin mutlaka teknede bulunan seyir ve navigasyon cihazlarının kullanılması ile ilgili “Telsiz Ehliyeti” sahibi olması gerekmektedir. Ö.T.V. siz yakıt uygulamasından faydalanan Ticari Yat Sahipleri yeminli, mali müşavir tarafından düzenlenecek olan faaliyet raporunu düzenli olarak bağlı bulundukları vergi dairesine ibraz etmek zorundadırlar.


2013 Bağlama Kütüğü Harçları

Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre oluşturulan bağlama kütüklerine kaydedilen gemi, deniz ve iç su araçlarına verilecek ruhsatnamelerden ve bunların vizelerinden(Gemi, deniz ve iç su araçlarının boyuna göre;

  • 5 metreye kadar olanlar, harca tabi değil
  • 5 metreden 9 metreye kadar olanlardan ( 313.25 TL )
  • 9 metreden 12 metreye kadar olanlardan ( 626.55 TL )
  • 12 metreden 20 metreye kadar olanlardan ( 1.253.30 TL )
  • 20 metreden 30 metreye kadar olanlardan ( 2.506.75 TL )
  • 30 metreden büyük olanlardan ( 5.013.55 TL )
  • Tüm Tekneler İle İlgili Yetkili Acente Olarak İşlem Yaptığımız Kamu Kuruluşları